Kojakovo Zetko - Maxi Tuning - N.O.C - 350Z

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Kojakovo Zetko - Maxi Tuning

Napsali o nás

Kojakovo Zetko - Článek z časopisu Maxi tuning




Dnešní text nebude ani tak o technických úpravách, které se vám pokusím přiblížit já, jako spíš o tom, jaké emoce v člověku vyvolává svezení ve voze, jehož zadní kola na vozovku přenášejí výkon 380 koní. O tom se v druhé části dozvíte od Tomáše, protože já měl opět jednou smůlu na jiné povinnosti, a tak jsem se focení 350Z nemohl zúčastnit osobně. Opravdu mě to mrzí, protože biturbo kit na 350Z se u nás zas až tak často nevidí.



Přesně řečeno, jsou u nás tři vozy s touto turbo sadou. S panem Krejsou se náš tým sešel dvakrát, poprvé přijel vůz jen ukázat a upřesnili jsme si místo focení. Během této čtvrthodinky jsem měl možnost si prohlédnout vůz, který se pyšní jediným rozšířeným body kitem od firmy VeilSide, který zatím v Evropě jezdí. Firma, která tyto kity do Evropy dovážela, totiž před svým krachem stihla importovat jen jeden, který posléze do ČR dovezl Lexa von Lexani Racing.



Exteriér:

Co zaujme na první pohled, jsou nádherná dvacetipalcová kola, kvůli kterým se vlastně celá přestavba na Wide-Body-Kit konala. Ne, opravdu si nedělám legraci, majiteli zůstala doma jedna sada krásných kol 0.Z. Superleggera z bývalého vozu, která chtěl dát i na svůj nový nissan. Ale protože ta se nechtěla vejít do podběhů (jiné ET), rozhodl se, že vůz kolům přizpůsobí. Že vám to přijde jako bláznovina a rozmar mladého muže? Jste vedle jak ta jedle - pan majitel se již řadí do skupiny šedesátníků. Ovšem „problém" je v  tom, že se tuningu (potažmo automobilovému sportu) věnuje už od svých mladých let, a  tak i tento vůz chtěl mít postavený k obrazu svému.
Kromě zmíněného body kitu byl biturbokit Greddy ideálním prostředkem, jak si i nadále plnit svůj sen. Tato turbo sada obsahuje veškeré potřebné díly nutné k vydolování z původního motoru zetka nějakých 380 koní. Dokonce prý lze s jiným nastavením z této sady vydolovat až 420 koní, ale tento vůz zatím funguje jako civilní přibližovadlo, které má něco vydržet,takže "pouhých" 38O k je správná volba. Jedinou odporou je láhev s logem NX v kufru. Neslouží ovšem jako zásobárna rajského plynu pro motor, ale jako'    zásobárna  CO2  pro ostřik mezichladiče.Na maximálně 15  vteřin tak lze zvýšit výkon motoru teoreticky až o 60 koní. Celé  toto stádo pak přenáší svou sílu na převodovku přes keramickou  spojku Sachs a dále, až k zadní nápravě, kde vládnou pneumatiky nebetyčné šíře. Zabrždění celého kolosu mají na starosti sériové brzdy. V běžném provozu plnědostačující; pro ostré nasazení,jak se později  ukáže, by to chtělo ostřejší zbraň proti rychlosti.





Plány:

Jedinou vadou na kráse tohoto vozu je momentálně karbonová kapota. K původnímu kitu totiž byla dodána pouze laminátová mizerného dílenského zpracování, která byla majitelem (perfekcionistou) zamítnuta a proto se v ČR nechala vyrobiti karbonová na zakázku. Přestože byl výsledek lepší, není dokonalý a plánuje se další přepracování. Druhá věc, která čeká na výměnu, je výfuk Supersprint, jenž je dokonce ještě o malinko  tišší než v původní verzi, to jen pro zajímavost. Turba  zvuku staví neprostupnou bariéru. V plánu je výfuk kompletně titanový.

Zastavíme se ještě na chvíli u laku. Obyčejná černá,řeklo by se.Chyba lávky.Tahle "černá"  je vlastně tmavě modrá s hlubokým leskem a je výsledkem skvěle odvedené  práce lakovny v Seatově pyramidě v Průhonicích. Airbrush je pak dílem Milana Jaroše z GR8 designu.

Protože jste již jistě nedočkaví na Tomášovu část textu, kde se dozvíte, co prožívá řidič tohoto monstra, nebudu déle zdržovat a přeji příjemné počtení.





Tom referuje

Karlos udělal největší chybu svého života, když mu ostré focení zetka uteklo.Setkali jsme se v Dobříši, nechali jsme zetko pyšně se nakrucovat u zámku a na ostré jízdní testy jsme se přesunuli na nedaleké letiště. Majitel byl tak laskavý a odvážný, že mi svěřil klíčky, abych mohl podat autentickou zprávu o tom, co znamená krotit 380 koní v ultimativním japonském zadohrabu. První dojem byl ohromující. Skvělá pozice za volantem, miniaturní boční zrcátka, mohutné křídlo v tom prostředním a vyboulená, ostře řezaná kapota před očima. Ale to nebylo nic proti tomu, když jsem nastartoval a prohrábl plyn.

Blow-off ventily si odfoukly a téměř čtyřsethlavé stádo dávalo najevo svou připravenost. Chviličku jsem si musel zvykat na keramickou spojku, která zabírá jako žraločí kousnutí. Ostře a nekompromisně. Rozjezdem jsem si naštěstí ostudu neudělal, ale chvíli trvalo, než jsem začal řadit bez škubnutí, rozsah záběru od žádného po plný je na pedálu spojky snad pět milimetrů. Jakmile se to poddalo, začala ta

pravá radost. Největším překvapením pro mě byla naprosto okamžitá reakce na plyn. Kdybych neslyšel turba, přísahal bych, že tenhle motor je atmosférický. Čekal jsem alespoň minimální prodlevu, ale tady po ní není ani známka. Jen skvělá pružnost kdekoli nad 1500 ot. a čistý, ničím nepřerušovaný a stále sílící příval výkonu až do i maximálních otáček otáček. Takhle si představuju ideální motor.A to jsme se zatím jen oťukávali.



ESP , bdí nad mou bezpečností a já jen něžně zkouším, jak se tahle bestie ovládá.Přijíždíme na letiště, majitel mi z doprovodného vozu ukazuje palec nahoru a já dám zetku  trochu za uši,předveď se, krásko ze země vycházejícího slunce.
Moment,ESP zabírá strašně brzy ... kde je to tlačítko... á tady - pryč s tebou,chůvičko.Přidávám,motor začíná zpívat a já za několik desítek metrů atakuju 160 km/h.
Blíží se ale zatáčka takže brzdy, podřadit až  na dvojku a plynem držet auto na hranici adhezních schopností zadních gum.
Rovinka znovu zatáčka, máme prostor, ukaž, co umíš... Aha, tady jsou limity  tvých zadních pneumatik na tachometru 120 km/h, volant letí do kontra, zadek se trhá do driftu, gumy se začínají pálit, ale brzy to srovnávám, srdce majitele musí nad gumami plakat a já ho nechci rozesmutnět.Stále se zrychlující kalup, který započal driftem a stálým zrychlováním, přešel v horečnatý sprint po letištní  ploše, který mi roztáhnul koutky až k uším, směju se jak měsíček na hnoji. Ještě pět kol a musím zpomalit. Sériové brzdy nestíhají takový nápor a volají. o pomoc kouřovými znameními. Dvě pomalá kola je spolehlivě zchladí a já zastavuji  a  nechám motor tiše bručet, aby se ochladila turba. Obcházím zetko  ze všech stran a vím,že tohle auto by mi slušelo. Tohle je tuning  podle mého  gusta.
Skvělý vzhled,skvělý motor, zadní pohon a přitom je auto přívětivé při denním používání. Mimochodem velmi užitečnou a peníze šetřící výbavou jsou kamery na předním i zadním nárazníku, které umožňují parkovat s chirurgickou přesností.Precizní zástavba kamer i displeje by Lexani Racing si nezadá se sériovým  provedením, které známe  například z Nissanu Murano.

Ještě teď se usmívám, když si vzpomenu na těch několik desítek minut za volantem zetka... jeho neustálý „dostatek výkonu"  a jemná ovladatelnost spolu s brutálním vzhledem se nezapomíná. Dobrá práce!







                            



Techbox Nissan 350Z

OBECNÉ ÚDAJE

Vůz:Nissan 350Z





MOTOR

Agregát: 3,5 I DOHC 24V V6

Sériový výkon: 287 k

Současný výkon: 380 k

Úpravy: Biturbo kitGreddy s intercoolerem Extra: Ostřik intercooleru pomocí CO2 z rampy v předním               nárazníku -Sada N-tercooler od Nitrous Express s 10lb lahví



PODVOZEK

Výbava: Série, vepředu 15mm podložky pod pružinami kvůli retardérům

Kola: O.Z. Superleggera III, 9x20 a 10,5x20; za studena válcované límce, kované středy

Pneumatiky: Michelin Pilot Sport 245/30 R20 a 285/30 R20



KAROSERIE

Úpravy:
Kit VeilSide: Přední nárazník, zadní nárazník, lemy, prahy, kapota, křídlo, zrcátka

Zadní světla: Značka nebyla zjištěna

Lak: černý s modrým nádechem a hlubokýmleskem, airbrush a nápis Lexani Racing na dveřích.

Extra: Kamery v předním a zadním nárazníku vázané na zařazenou rychlost nebo je možné konkrétní            kameru zvolit manuálně na dotykovém displeji.



INTERIÉR Výbava:

Sériová, navíc je láhev od Nitrous Express, tlačítko ostřiku intercooleru a displej napojený na kamerový systém.

 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky